Gdzie można palić pelletem drzewnym?
Pellet drzewny ze względu na swoje właściwości ekologiczne jest coraz częściej wykorzystywany do ocieplania budynków. Materiał ten pozwala na zmniejszenie marnowania drewna, ponieważ wykorzystuje trociny oraz fragmenty kory. Użytkownicy kotłów adresowanych do spalania biomasy wskazują również na jego dużą wydajność i oszczędności związane z zakupem paliwa.
Wymagania związane z kotłami na pellet
Większość kotłów adresowanych do spalania pelletu posiada już europejski certyfikat EcoDesign, który zapewnia o niskim poziomie emisyjności. Biorąc pod uwagę jego rozmiary, czyli ok. 2 na 3 metry, ważne jest to, aby wygospodarować na niego większe pomieszczenie. Producenci kotłów mają często w ofercie modele większych zasobników, w których można składować większą ilość biomasy lub wariant posiadający dwa zasobniki. Wówczas miejsce zajmowane przez kocioł musi być jeszcze większe.
Dlaczego warto korzystać z kotła na pellet?
Biorąc pod uwagę to, że granulat drzewny jest o wiele bardziej skoncentrowanym materiałem niż drewno, gałęzie czy pozostałości słomy, można z jego pomocą uzyskać zbliżoną ilość ciepła pod warunkiem wykorzystania mechanizmu, który oferują kotły do spalania pelletu drzewnego. Wprawdzie wielu użytkowników wykorzystuje go także do palenia w piecach na ekogroszek lub zwykłych wkładach kominkowych, wykorzystujących kosze kominkowe, jednak takie rozwiązania zdecydowanie obniżają efektywność tego paliwa.
Zalety palenia pelletem drzewnym
Palenie pelletem drzewnym charakteryzuje wiele zalet. Jedną z nich jest to, że stanowi on o wiele bardziej ekologiczne paliwo, które nie generuje uciążliwego pyłu. Certyfikowany pellet zawiera odpowiednią ilość wilgoci, ale jest także materiałem łatwo zapalnym. Do zainicjowania procesu spalania wystarczy grzałka elektryczna, znajdująca się wewnątrz kotła. Pozwala na wygenerowanie małej ilości pyłu, który może być ponownie użytkowany.