Gdzie najlepiej wykorzystać paliki ogrodowe?
Współczesne ogrodnictwo obfituje w różnego rodzaju produkty, których wykorzystanie przyczynia się do ulepszenia ogrodu – zarówno pod kątem praktycznym, jak i pod kątem dekoracyjnym. Jednym z produktów, który łączy walory estetyczne z praktycznym zastosowaniem, są drewniane paliki ogrodowe.
Walory wizualne
Akcesoria ogrodowe mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Jednak spośród nich drewno wydaje się jednym z najlepszych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż znakomicie wkomponowuje się ono w przestrzeń, którą tworzą rośliny ozdobne, krzewy i drzewa. Drewno, jako materiał pochodzenia naturalnego, potrafi się niemal stopić z przestrzenią ogrodu i pozostawać z nią w symbiozie wizualnej. Dlatego też drewniane paliki ogrodowe są tak dobrym rozwiązaniem w każdym ogrodzie. Wykonuje się je z drewna sosnowego, które jest najodpowiedniejsze do tego celu.
Funkcje praktyczne
Drewniane paliki ogrodowe będą się nadawać także tam, gdzie znajdują się elementy małej architektury. Paliki ogrodowe znakomicie współgrają bowiem nie tylko z roślinami, ale także z tego rodzaju obiektami. Co jeszcze mogą zdobić drewniane paliki ogrodowe? Między innymi takie miejsca jak skwery zieleni, ścieżki zdrowia czy place zabaw. W tych przypadkach funkcja palików ogrodowych ma nie tylko charakter dekoracyjny, lecz polega także na wyraźnym odgrodzeniu danej przestrzeni od jej otoczenia. To właśnie odgradzanie jest najważniejszą z praktycznych funkcji palików ogrodowych. Funkcja ta może się przydawać zarówno w celu odgrodzenia ogrodu czy innego typu przestrzeni (np. placu zabaw) od otoczenia, jak i do wyznaczenia rabat czy ścieżek na terenie samego ogrodu.
Istnieje też jeszcze inna bardzo ważna funkcja palików ogrodowych. Polega ona na tym, iż elementy te wykorzystuje się do umocnienia obrzeży nierównych poziomów gruntu. Za przykłady mogą posłużyć tu miejsca takie jak skarpy, schody czy oczka wodne. Dzięki palikom ogrodowym miejsca te zyskują większą stabilność i zostają zabezpieczone przed osunięciem się gruntu.