Jak dbać o ogrodowe drewniane ozdoby?
Drewniane dekoracje ogrodowe cieszą się już od kilku lat ogromną popularnością – idealnie wpisują się w trend nawiązujący do otaczania się przedmiotami pochodzącymi z natury. Ponadto nietrudno przy ich pomocy zaaranżować ogrodową przestrzeń, są też łatwo dostępne i niedrogie. Dodatkową zaletą jest ich estetyczny wygląd. Aby drewniane ozdoby w ogrodzie przez lata dobrze służyły i ładnie się prezentowały, należy zadbać o ich odpowiednią konserwację, która zwiększy poziom ich ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Niezbędna impregnacja
Aby drewniane ozdoby ogrodowe zachowały jak najdłużej swój wygląd i funkcjonalność, warto je samodzielnie pomalować. Co prawda producenci drewnianych mebli dbają o podstawowe zabezpieczenie ich powierzchni, jednak własnoręczna konserwacja na pewno nie zaszkodzi. Zastosowanie zwykłej farby koloryzującej nie zagwarantuje drewnianym meblom i ozdobom prawidłowej ochrony – niezbędne jest użycie specjalistycznych preparatów. Do impregnacji należy użyć odpowiednio dobranych preparatów impregnujących. Ich zastosowanie ochroni drewniane powierzchnie przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi – wilgocią, promieniowaniem UV oraz czynnikami biologicznymi, takimi jak pleśń lub grzyby. Taki środek dodatkowo redukuje chłonność drewna i zwiększa wydajność farb. Impregnowaną powierzchnię warto wcześniej odpowiednio przygotować, oczyszczając ją papierem ściernym. Prawidłowa aplikacja impregnatu odbywa się przez zanurzenie w nim surowego drewna lub przez pomalowanie go pędzlem. Efekt ochrony uzyskuje się już po nałożeniu jednej warstwy impregnatu.
Dalsze zabezpieczanie drewnianej ozdoby ogrodowej
Zastosowanie odpowiedniego impregnatu, to dopiero pierwszy krok w kierunku zagwarantowania pełnej ochrony drewnianym meblom i ozdobom ogrodowym. Drewno wymaga jeszcze zastosowania preparatu, który na powierzchni utworzy powłokę odporną na drobne uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku stołu, narażonego na ścieranie i powstawanie plam z kawy, herbaty lub rozlanego alkoholu. Nałożenie farby, lakieru lub lakierobejcy pomoże podkreślić atuty drewna. Wybór odpowiedniego produktu zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Aby uzyskać efekt połysku, należy zastosować lazury lub lakiery. Efekt satyny uzyskiwany jest przez nałożenie lakierobejcy. Naturalność drewna natomiast podkreśli użycie oleju lub bejcy – bezbarwne preparaty pomogą podkreślić naturalne ułożenie słojów. Dalsze działanie ochronne polega już tylko na regularnym oczyszczaniu powierzchni i reagowaniu na ewentualne pojawiające się zmiany na powierzchni drewnianych ozdób.