Pellet drzewny, a certyfikaty
Pellet to produkt, który stanowi tzw. biomasę, czyli materiał służący do ocieplania budynków. Występuje on w kilku odmianach, a wśród nich wymienia się pellet z łusek i ziaren słonecznika, agropellet (a więc produkt wytworzony z pozostałości produkcji zbóż) oraz najbardziej popularny i najcenniejszy pod względem energetycznym, czyli pellet drzewny.
Pełne i racjonalne wykorzystanie odpadów z drewna
Ze względu na wartość i znaczenie materiału, jakim jest drewno, należy przetwarzać je w taki sposób, aby generować jak najmniej zbędnych odpadów. Produkcja pelletu drzewnego jest sposobem na to, aby wykorzystać trociny, ścinki oraz fragmenty kory. Pellet drzewny może być produktem certyfikowanym oraz pozbawionym certyfikatu. W tym drugim wariancie jest o wiele tańszy, co oczywiście wpływa negatywnie na jego jakość.
Jakie certyfikaty powinien mieć pellet?
Certyfikacja pelletu zapewnia przede wszystkim o wysokiej jakości produktu, czyli odpowiedniej wartości energetycznej, wilgotności oraz o tym, że produkt nie zawiera pyłów oraz ciężkich metali (które mają zwiększać jego masę, obniżając jednocześnie wartość opałową). Za czystość pelletu drzewnego oraz jego wysoką jakość energetyczną odpowiada przede wszystkim certyfikat DIN Plus. Drugi ważnym dla producentów tego materiału certyfikatem jest EN Plus A, który świadczy o zmniejszonej ilości popiołu podczas użytkowania biomasy.
Ekologiczne zalety pelletu drzewnego
Wykorzystywanie pelletu niskiej jakości może przynieść chwilowe oszczędności, ale naraża na koszty związane z awarią pieca. Jeżeli serwisant odkryje, że uległ on awarii w wyniku spalania obciążonego dużą ilością metali ciężkich materiałem, może odmówić on naprawy w ramach gwarancji. Wykorzystanie certyfikowanego pelletu jest także o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, a powstały w wyniku tego popiół można wykorzystać ponownie np. do uzupełnienia nawozów.